Hoppa till innehåll

Störningar

Linje 122, 123, 124 kan från och med 2023-10-30 inte trafikera hållplats Himmelska Fridens Torg & Trädgårdsgatan. Resande hänvisas till den tillfälliga hållplatsen Järnvägsgatan, som är placerad vid korsningen Järnvägsgatan och Trädgårdsgatan.

Länstrafiken i Västerbotten kundservice 0771-100 110.

Tidtabellsförändringar (13)

Linje 210 får en uppdaterad tidtabell från och med den 26 februari 2024.
• Trafiknytt nummer 13 (Öppnas som PDF i ett nytt fönster)

Linje 16 får en uppdaterad tidtabell från och med den 26 februari 2024.
• Trafiknytt nummer 12 (Öppnas som PDF i ett nytt fönster)

Linje 31 får en uppdaterad tidtabell från och med den 26 februari 2024.
• Trafiknytt nummer 11 (Öppnas som PDF i ett nytt fönster)

Linje 178 får en uppdaterad tidtabell från och med den 19 februari 2024.
• Trafiknytt nummer 10 (Öppnas som PDF i ett nytt fönster)

Linje 31 får en uppdaterad tidtabell från och med den 5 februari 2024.
• Trafiknytt nummer 09 (Öppnas som PDF i ett nytt fönster)

Visa all trafikinfo

Organisation, miljö & ekonomi

Länstrafiken i Västerbotten AB ägs av  Region Västerbotten. Länstrafiken upphandlar kollektivtrafiken i länet. Vi äger inga egna bussar och har inga chaufförer anställda utan vi anlitar trafikföretag med egna bussar och personal. Vårt bolags vd heter Harriet Söder.

Bussgods i Norr AB är ett dotterbolag och bolaget bedriver verksamhet i Västerbotten och Norrbotten. Vd för Bussgods i Norr AB är Niclas Strandberg. 

Norrtåg AB ägs av de regionala kollektivtrafikmyndigheterna i Jämtland, Västernorrland, Norrbotten och Västerbotten. (i vissa fall via länstrafikbolag)

Länstrafikens styrelse

Styrelsen för bolaget utses av ägaren. 

Ordinarie ledamot  

Lilly Bäcklund (ordf)
lilly.backlund@lycksele.se
LYCKSELE

Andreas Löwenhöök (vice ordf)
andreas.lowenhook@regionvasterbotten.se
SKELLEFTEÅ

Nils (Nicke) Grahn 
nicke.grahn@dorotea.se 
DOROTEA

Mathias Haglund 
mathias.haglund@vindeln.se
ÅMSELE

Håkan Nilsson
hakan.k.nilsson@regionvasterbotten.se
SKELLEFTEÅHAMN


Hans-Inge Smetana
hansinge.smetana@regionvasterbotten.se
VÄNNÄAS

Johan Söderling
johsod01@gmail.com
VÄNNÄS

Emma Vigren 
emma.vigren@umea.se 
UMEÅ

Åsa Össbo
asa_ossbo@msn.com
DIKANÄS

 

Suppleanter/Ersättare

Per Adsten
per.adsten@gmail.com
UMEÅ

Thommy Bäckström
thommy.backstrom@gmail.com
UMEÅ

David Eriksson 
david@tuppreklam.se
UMEÅ

Sofie Gustafsson
sofie.gustafsson66@gmail.com
VÄNNÄS

Helge Kristoffersson
helge.kristoffersson@kylen.nu
UMEÅ

Karin Malmfjord
karin.malmfjord@storuman.se
TÄRNABY

Lars Ohlsson
lars.ohlsson@lycksele.se
LYCKSELE

Gerhard Sannsell
gerhard@sansell.se 
ÅSELE


Carina Sundbom
carina_sundbom@telia.com
SKELLEFTEÅ