Hoppa till innehåll

Tidtabellsförändringar (17)

Linje 320 får en uppdaterad tidtabell från och med den 23 april 2019.

Linje 115 får en uppdaterad tidtabell från och med den 23 april 2019.

Ringbil 644 får en uppdaterad tidtabell från och med den 22 mars 2019.

Trafiknytt nummer 8 (Öppnas som PDF i ett nytt fönster)

Ringbil 660 får en uppdaterad tidtabell från och med den 22 mars 2019

Trafiknytt nummer 7 (Öppnas som PDF i ett nytt fönster)

Linje 120 får en uppdaterad tidtabell från och med den 4 mars 2019.

Trafiknytt nummer 6  (Öppnas som PDF i ett nytt fönster)

Visa all trafikinfo

Störningar (3)

På grund av tekniska problem har vi haft felaktiga avgångstider för påskhelgen i appen och reseplaneraren gällande linje 80 (flygbussen)
Felet är åtgärdat och rätt tider visas nu i appen och reseplaneraren.
Aktuell tidtabell finns även tillgänglig på hemsidan.


För ytterligare information, vänligen kontakta vår kundservice på 0771-100110.
Se våra öppettider

Hållplats Ö. Ersboda kommer från och med måndag den 14 januari att tillfälligt flyttas 100 meter norrut längs Mjölkvägen.

Vi uppdaterar texten när hållplatsen återgår till sitt ordinarie hållplatsläge.

Se bifogad bild för nytt hållplatsläge.

​Från och med måndag den 16/4 kommer hållplats Klintvägen, i riktning mot Universum; att flyttas ca 60 meter söderut enligt bifogad karta. Detta på grund av kommande vägarbete på platsen.

Visa all trafikinfo

Vår personal

Här presenteras vår personal. Vi finns på tre orter i länet med huvudkontoret i Lycksele. Vi har också reseinfokontor i Umeå, Lycksele och Skellefteå. 

Länstrafikens kundservice 0771-100 110
E-post: brev@tabussen.nu

Kontoret i Lycksele: 0950-239 00
Fax: 0950-141 34
Besöksadress: Johans Skyttesväg 6
Postadress: Box 134, 921 23 LYCKSELE 


Ekonomi

Annelie Essebro Hultebrand
Ekonom
annelie.e.hultebrand@lanstrafikeniac.se
0950-239 09 

Elenore Haraldsson
Ekonomiassistent
elenore.haraldsson@lanstrafikeniac.se
0950-239 18

Göte Windelås
Ekonomichef, föräldraledig
gote.windelas@lanstrafikeniac.se
0950-239 06

IT

Johannes Holmström
T.f. IT-Chef
johannes.holmstrom@lanstrafikeniac.se 
0950-239 11 

Cecilia Gideonsson
Gis- och dataansvarig
cecilia.gideonsson@lanstrafikeniac.se
0950-239 03

Johan Haraldsson
Hållplatsansvarig 
johan.haraldsson@lanstrafikeniac.se
0950-239 02

Anders Rehnberg
Systemtekniker
anders.rehnberg@lanstrafikeniac.se 
0950-239 16 

Olof Sundelin
IT-Chef , föräldraledig
olof.sundelin@lanstrafikeniac.se
0950-239 14

Affärsutveckling

Helena Björn 
Trafikutvecklare, föräldraledig 
helena.bjorn@lanstrafikeniac.se
0950-239 12

Mattias Karlsson
Trafikutvecklare
mattias.karlsson@lanstrafikeniac.se
0950-239 10

Tor Björkstrand
Trafikutvecklare
tor.bjorkstrand@lanstrafikeniac.se            
0950-239 05

Carina Stenmark
Trafikutvecklare
carina.stenmark@lanstrafikeniac.se
0950-239 17

Nina Lindberg
Kommunikatör
nina.lindberg@lanstrafikeniac.se
0950-239 15

Tommy Laestander
Upphandlings och avtalsstrateg
tommy.laestander@lanstrafikeniac.se
0950-239 07

Harriet Söder
Verkställande direktör
harriet.soder@lanstrafikeniac.se
0950-239 24



Kundservice Administration


Sandra Höglander
Kundservicechef
sandra.hoglander@tabussen.nu
090-70 65 16

Elin Valfridsson
Teamchef
elin.valfridsson@tabussen.nu
090-70 65 17

Alexander Ärfström
Arbetsledare
alexander.arfstrom@tabussen.nu
090-70 65 11

Britta Eriksson-Tiger
Informatör
britta.tiger@lanstrafikeniac.se
0950-239 04

Emma Axelsson
Ekonomi- och HR administratör
emma.axelsson@tabussen.nu
090-70 65 13

Kundservice

Sara
Enhetsansvarig 
Reseinfo Umeå Busstation

Jessica
Enhetsansvarig 
Reseinfo Vasaplan

Hanna
Enhetsansvarig 
Reseinfo Norrlands Universitetssjukhus

Lena
Enhetsansvarig
Reseinfo Skellefteå

Ann
Enhetsansvarig
Reseinfo Lycksele

Johanna
Trafikinformatör
Reseinfo Umeå

Johanna
Trafikinformatör 
Reseinfo Umeå

Anna
Trafikinformatör
Reseinfo Umeå

Daniel
Trafikinformatör
Reseinfo Umeå

Johanna
Trafikinformatör 
Reseinfo Umeå

Sanna
Trafikinformatör
Reseinfo Umeå


Madeleine
Trafikinformatör
Reseinfo Umeå

Cornelia
Trafikinformatör
Reseinfo Umeå

Maya
Trafikinformatör
Reseinfo Umeå

Sanna
Trafikinformatör
Reseinfo Umeå

Lukas
Trafikinformatör
Reseinfo Umeå

Max
Trafikinformatör
Reseinfo Umeå

Tabussen.nu använder sig av cookies

Vi använder oss av cookies för att förbättra upplevelsen på vår webbsida. En cookie är en datafil som lagras av webbsidor i syfte att göra användningen av en webbsida snabbare. En cookie är inte skadlig för din dator.