Hoppa till innehåll

Störningar (2)

Hållplatsen vid Bayhill center i Hemavan, i riktning mot Storuman, har tillfälligt flyttats till korsningen Berglundsvägen/E12 i västlig riktning.  

Hållplatsen flyttas på grund av vägarbete.

Vi uppdaterar texten när den återgår till ordinarie hållplatsläge.

För ytterligare information, vänligen kontakta vår kundservice på 0771-100110.
Se våra öppettider

Hållplats Kungsgatan (riktning in mot Vasaplan) dras tillfälligt in på grund av restaurang Peppes ombyggnation.
Linjer som berörs är 55, 105, 126 och 127.

För ytterligare information, vänligen kontakta vår kundservice på 0771-100110.
Se våra öppettider

Tidtabellsförändringar (33)

Linje 338 får en uppdaterad tidtabell från och med den 2 maj 2018. 

Linje 335 får en uppdaterad tidtabell från och med den 2 maj 2018. 

Linje 331 får en uppdaterad tidtabell från och med den 2 maj 2018. 

Linje 139 får en uppdaterad tidtabell från och med den 16 april 2018. 

Ringbil linje 519 får en uppdaterad tidtabell från och med den 6 april 2018. 

Visa all trafikinfo

Störningar

​Från och med måndag den 16/4 kommer hållplats Klintvägen, i riktning mot Universum; att flyttas ca 60 meter söderut enligt bifogad karta. Detta på grund av kommande vägarbete på platsen.

Visa all trafikinfo

Vår personal

Här presenteras vår personal. Vi finns på tre orter i länet med huvudkontoret i Lycksele. Vi har också reseinfokontor i Umeå, Lycksele och Skellefteå. 

Länstrafikens kundservice 0771-100 110
E-post: brev@tabussen.nu

Kontoret i Lycksele: 0950-239 00
Fax: 0950-141 34
Besöksadress: Johans Skyttesväg 6
Postadress: Box 134, 921 23 LYCKSELE 



Kundservice Administration

Elin Valfridsson
Kundservicechef
elin.valfridsson@tabussen.nu
090-70 65 17

Alexander Ärfström
Arbetsledare
alexander.arfstrom@tabussen.nu
090-70 65 11

Britta Eriksson-Tiger
Informatör
britta.tiger@lanstrafikeniac.se
0950-239 04

Emma Axelsson
Ekonomi- och HR administratör
emma.axelsson@tabussen.nu
090-70 65 13

Sandra Höglander
Kundservicechef, Föräldraledig

Kundservice

Madeleine
Enhetsansvarig 
Reseinfo Umeå Busstation

Jessica
Enhetsansvarig 
Reseinfo Vasaplan

Anton
Enhetsansvarig 
Reseinfo Norrlands Universitetssjukhus

Lena
Enhetsansvarig
Reseinfo Skellefteå

Ann
Enhetsansvarig
Reseinfo Lycksele

Johanna
Trafikinformatör
Reseinfo Umeå

Johanna
Trafikinformatör 
Reseinfo Umeå

Anna
Trafikinformatör
Reseinfo Umeå

Daniel
Trafikinformatör
Reseinfo Umeå

Linnea
Trafikinformatör
Reseinfo Umeå

Johanna
Trafikinformatör 
Reseinfo Umeå

Sanna
Trafikinformatör
Reseinfo Umeå

Jenny
Trafikinformatör
Reseinfo Umeå

Sara
Enhetsansvarig, Föräldraledig
Reseinfo Umeå Busstation

Hanna
Trafikinformatör, Föräldraledig
Reseinfo Umeå

Sanna
Trafikinformatör, Föräldraledig
Reseinfo Umeå

Sandra
Trafikinformatör, Föräldraledig
Reseinfo Umeå

Maya
Trafikinformatör, Föräldraledig
Reseinfo Umeå

 

gruppbild



Ekonomi

Annelie Essebro Hultebrand
Ekonom
annelie.e.hultebrand@lanstrafikeniac.se
0950-239 09 

Elenore Haraldsson
Ekonomiassistent
elenore.haraldsson@lanstrafikeniac.se
0950-239 18

Bill Wikström
Ekonomiassistent
bill.wikstrom@tabussen.nu                    
090-70 65 05

Göte Windelås
Ekonomichef
gote.windelas@lanstrafikeniac.se
0950-239 06

IT

Johannes Holmström
Systemtekniker
johannes.holmstrom@lanstrafikeniac.se 
0950-239 11 

Cecilia Gideonsson
Gis- och dataansvarig
cecilia.gideonsson@lanstrafikeniac.se
0950-239 03

Johan Haraldsson
Hållplatsansvarig 
johan.haraldsson@lanstrafikeniac.se
0950-239 02

Olof Sundelin
IT-Chef
olof.sundelin@lanstrafikeniac.se
0950-239 14

Affärsutveckling

Helena Björn
Trafikutvecklare
helena.bjorn@lanstrafikeniac.se
0950-239 12

Mattias Karlsson
Trafikutvecklare
mattias.karlsson@lanstrafikeniac.se
0950-239 10

Tor Björkstrand
Trafikutvecklare
tor.bjorkstrand@lanstrafikeniac.se            
0950-239 05

Carina Stenmark
Trafikutvecklare
carina.stenmark@lanstrafikeniac.se
0950-239 17

Nina Lindberg
Kommunikatör
nina.lindberg@lanstrafikeniac.se
0950-239 15

Tommy Laestander
Upphandlings och avtalsstrateg
tommy.laestander@lanstrafikeniac.se
0950-239 07

Harriet Söder
Verkställande direktör
harriet.soder@lanstrafikeniac.se
0950-239 24

Tabussen.nu använder sig av cookies

Vi använder oss av cookies för att förbättra upplevelsen på vår webbsida. En cookie är en datafil som lagras av webbsidor i syfte att göra användningen av en webbsida snabbare. En cookie är inte skadlig för din dator.