Hoppa till innehåll

Störningar (2)

Hållplatsen vid Bayhill center i Hemavan, i riktning mot Storuman, har tillfälligt flyttats till korsningen Berglundsvägen/E12 i västlig riktning.  

Hållplatsen flyttas på grund av vägarbete.

Vi uppdaterar texten när den återgår till ordinarie hållplatsläge.

För ytterligare information, vänligen kontakta vår kundservice på 0771-100110.
Se våra öppettider

Hållplats Kungsgatan (riktning in mot Vasaplan) dras tillfälligt in på grund av restaurang Peppes ombyggnation.
Linjer som berörs är 55, 105, 126 och 127.

För ytterligare information, vänligen kontakta vår kundservice på 0771-100110.
Se våra öppettider

Tidtabellsförändringar (3)

Förändrad hållplats för linje 179.

Hållplats Carlshöjd trafikeras inte. Hållplatsen ändras till
Carlshöjdsskolan.
Hållplats Kvartsvägen tillkommer.

För ytterligare information, vänligen kontakta vår kundservice på 0771-100110.
Se våra öppettider

Linje 127 har en förändrad tidtabell. 

Rättelse av tidtabell för linje 127 Tur 18 med avgångstid 12:50 från Röbäck till Stöcke ska gå torsdag och inte fredag som tidigare annonserat.

För ytterligare information, vänligen kontakta vår kundservice på 0771-100110.
Se våra öppettider

Trafikförändringar från och med 30 oktober för linje 139.
Tur 20 med avgångstid 16:00 från Robertsfors till Sikeå dras in.
Tur 91 med avgångstid 15:45 från Sikeå till Robertsfors utökas till att
trafikera vardagar, (tidigare trafikerade turen enbart på skollov).

För ytterligare information, vänligen kontakta vår kundservice på 0771-100110.
Se våra öppettider

Visa all trafikinfo

Störningar

På grund av vägarbete kommer hållplats Östra Strandgatan tillfälligt att bli indragen mellan perioden 15 november - 6 december.
Resande från hållplats Östra Strandgatan hänvisas till hållplats Järnvägsgatan samt Östermalmsgatan.

Den tillfällig körvägen blir följande: Skolgatan - Fabriksgatan - Kungsgatan - Hamrinsvägen - Storgatan och omvänt.

Visa all trafikinfo

Organisation

 

Länstrafiken i Västerbotten AB ägs av  Region Västerbotten. Bolagets vd heter Harriet Söder. Bussgods Västerbotten är ett dotterbolag och bolaget bedriver verksamhet vid Umeå, Skellefteå och Lycksele busstationer. VD för Bussgods Västerbotten är Niclas Strandberg. 

Norrtåg ägs av de regionala kollektivtrafikmyndigheterna i Jämtland, Västernorrland, Norrbotten och Västerbotten. (i vissa fall via länstrafikbolag)

Länstrafikens styrelse

Styrelsen för bolaget utses av ägaren. 

Ordinarie ledamot  

Rickard Carstedt
rickard.carstedt@lo.se
BURTRÄSK

Ulf Eriksson
ulf.eriksson@vannas.se
Orrböle, VÄNNÄS

Nicke Grahn
nicke.grahn@vll.se
DOROTEA

Rikard Lähdekorpi
rikard@ecotaxi.se
UMEÅ

Andreas Löwenhöök
andreas.lowenhook@vll.se
SKELLEFTEÅ

Åke Nilsson
ake.nilsson@vilhelmina.se
VILHELMINA

Margareta Rönngren (ordf)
margareta.ronngren@umea.se
UMEÅ

Anders Sellström (vice ordf)
anders.sellstrom@umea.se
UMEÅ

Johan Söderling
johan.soderling@vannas.se
VÄNNÄS

Suppleanter/Ersättare

Anna Dahlen
anna.dahlen@edu.lycksele.se
LYCKSELE

Roland Gustafsson
roland.gustafsson@vll.se
STORUMAN

Saga Henriksdotter
saga.henriksdotter@vll.se
UMEÅ

Christina Holmgren
christinaholmgren@hotmail.com
ÖRTRÄSK

Anna-Karin Jonsson Berg
anna-karin.jonsson-berg@moderat.se
NORDMALING

Karin Malmfjord
karin.malmfjort@storuman.se
TÄRNABY

Patrik Nilsson
pnn@robertsfors.se
ROBERTSFORS

Lars Ohlsson
lars.ohlsson@lycksele.se
LYCKSELE

Roland Vermelin
roland.vermelin@sorsele.se
BLATTNICKSELE

 
 

 

Tabussen.nu använder sig av cookies

Vi använder oss av cookies för att förbättra upplevelsen på vår webbsida. En cookie är en datafil som lagras av webbsidor i syfte att göra användningen av en webbsida snabbare. En cookie är inte skadlig för din dator.