Hoppa till innehåll

Coronapandemi och kollektivtrafik

Information till dig som reser med oss under Coronapandemin.

Störningar (3)

Från och med måndag 6 juli kommer ett vägarbete pågå längs väg 633 i Tavelsjö.
Vägarbetet sträcker sig ca 1,5 km.

Detta innebär att förseningar kommer uppstå på linje 16 och linje 115.

Vägarbetet beräknas pågå i ca 3 veckor med slutdatum 24 juli.

Linje 29 Sorsele - Skellefteå och omvänt.

Risk för förseningar på grund av vägarbete, arbetet förväntas pågå till slutet av September.
Alla hållplatser efter linjen kommer att trafikeras dock kan alternativ färdväg förekomma.


För ytterligare information, vänligen kontakta vår kundservice på 0771-100110.

Se våra öppetider

 

Uppdatering 2020-07-03 kl 08:24

Hållplatserna Dragonfältet 507 samt Vaktvägen 363 börjar trafikeras på tisdag 7 juli. 


_____________________________________________________________

Hållplatserna Dragonfältet 507 samt Vaktvägen 363 kan inte trafikeras som planerat from 14 juni.

Vi hänvisar resenärer till hållplatserna Magasinsgatan samt Soldattorpet.
Se nedan
Mot Umeå:

Från Umeå:

Vi uppdaterar när hållplatserna kan trafikeras.

Tidtabellsförändringar (70)

Linje 207 får en uppdaterad tidtabell från och med 15 juni 2020. 

Linje 126 får en uppdaterad tidtabell från och med den 14 juni 2020. 

Ny hållplats för linjerna 16, 114, 115 och 137 från och med 14 juni 2020.

Hållplats Dressyrgatan och Dragonfältet kommer att försvinna från och med 14 juni 2020.

Linje 31 får en uppdaterad tidtabell från och med den 14 juni 2020. 

Visa all trafikinfo

Störningar (2)

På grund av ombyggnation av Nydalavägen kommer linje 7 att ha förändrad färdväg.
Under byggtiden 15 juni – 15 oktober kommer linje 7 att trafikera Skidspåret istället för Nydalavägen.

Detta innebär att hållplats Berghemsvägen blir indragen och att hållplats Terrängvägen flyttas till Skidspåret.
Linje 7 kommer även  under ombyggnationen att trafikera hållplats Fridhemsvägen.

Läs mer om ombyggnationen på Umeå kommuns hemsida (öppnas i ett nytt fönster)

För ytterligare information, vänligen kontakta vår kundservice på 0771-100110.
Se våra öppettider

​Från och med måndag den 16/4 2018 kommer hållplats Klintvägen, i riktning mot Universum; att flyttas ca 60 meter söderut enligt bifogad karta. Detta på grund av kommande vägarbete på platsen.

Visa all trafikinfo

Vår personal

Här presenteras vår administrativa personal. Vi finns på tre orter i länet med huvudkontoret i Lycksele. Vi har också reseinfokontor i Umeå, Lycksele och Skellefteå med Kundservicepersonal.  

Länstrafikens kundservice 0771-100 110
E-post: brev@tabussen.nu

Kontoret i Lycksele: 0950-239 00
Fax: 0950-141 34
Besöksadress: Johans Skyttesväg 6
Postadress: Box 134, 921 23 LYCKSELE 

Huvudkontoret

 

Annelie Essebro Hultebrand
Ekonom
annelie.e.hultebrand@lanstrafikeniac.se

Elenore Haraldsson
Ekonomiassistent
elenore.haraldsson@lanstrafikeniac.se

Göte Windelås
Ekonom
gote.windelas@lanstrafikeniac.se

Johannes Holmström
IT-ansvarig
johannes.holmstrom@lanstrafikeniac.se 
 

Cecilia Gideonsson
Gis- och dataansvarig
cecilia.gideonsson@lanstrafikeniac.se

Johan Haraldsson
Hållplatsansvarig 
johan.haraldsson@lanstrafikeniac.se

Olof Sundelin
Projektledare
olof.sundelin@lanstrafikeniac.se

Mattias Karlsson
Trafikutvecklare
mattias.karlsson@lanstrafikeniac.se

Tor Björkstrand
Trafikutvecklare
tor.bjorkstrand@lanstrafikeniac.se            


Carina Stenmark
Trafikutvecklare
carina.stenmark@lanstrafikeniac.se

Emma Bäcklund
Marknadsutvecklare
emma.backlund@lanstrafikeniac.se

Helena Björn 
Kontorschef Huvudkontoret
helena.bjorn@lanstrafikeniac.se

Stab


Harriet Söder
Verkställande direktör
harriet.soder@lanstrafikeniac.se


Nina Lindberg 
Kommunikationsansvarig
nina.lindberg@lanstrafikeniac.se

Tommy Laestander
Upphandlings- och avtalsansvarig
tommy.laestander@lanstrafikeniac.se


Kundservice Administration

Sandra Höglander
HR-ansvarig och Kundservicechef
Sandra Höglander 
sandra.hoglander@lanstrafikeniac.se

Elin Valfridsson
Teamchef
elin.valfridsson@lanstrafikeniac.se

Alexander Ärfström
Arbetsledare
alexander.arfstrom@lanstrafikeniac.se

Britta Eriksson-Tiger
Administratör
britta.tiger@lanstrafikeniac.se

Emma Axelsson
Ekonomi- och HR administratör
emma.axelsson@lanstrafikeniac.se

Tabussen.nu använder sig av cookies

Vi använder oss av cookies för att förbättra upplevelsen på vår webbsida. En cookie är en datafil som lagras av webbsidor i syfte att göra användningen av en webbsida snabbare. En cookie är inte skadlig för din dator.