Hoppa till innehåll

Störningar

Linje 20 med avgångstid 15:25 från Umeå till Luleå är ca 20 minuter försenad.

Förseningen beror på tekniska problem.

Observera att förseningen är ungefärlig.

För ytterligare information, vänligen kontakta vår kundservice på 0771-100110.

Se våra öppetider

 

Tidtabellsförändringar (60)

Linje 121 får en uppdaterad tidtabell från och med den 30 mars 2020

Ringbil 644 kommer att upphöra från och med den 6 april 2020

Ringbil 648 kommer att upphöra från och med den 6 april 2020

Linje 26 får en uppdaterad tidtabell från och med den 31 mars 2020

Linje 146 trafikeras ej tillsvidare från och med den 23 mars 2020

Visa all trafikinfo

Störningar (2)

Uppdatering 30/3-20:

Linjerna 1, 5, 8 och 9 har förändrad färdväg fr.o.m. söndag den 29 mars t.o.m. tisdag den 31 mars mellan tiderna 22-06. På tisdag kväll återgår vi till att trafikera ordinarie färdväg. Turerna kan inte trafikera hållplatserna Järnvägsgatan eller Länsstyrelsen, utan kommer istället trafikera hållplatserna Östra Strandgatan och Fabriksgatan.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Linjerna 1, 5, 8 och 9 har förändrad färdväg fr.o.m. söndag den 29 mars t.o.m. måndag den 30 mars mellan tiderna 22-06. På måndag kväll återgår vi till att trafikera ordinarie färdväg. Turerna kan inte trafikera hållplatserna Järnvägsgatan eller Länsstyrelsen, utan kommer istället trafikera hållplatserna Östra Strandgatan och Fabriksgatan.

För ytterligare information, vänligen kontakta vår kundservice på 0771-100110.
Se våra öppettider

​Från och med måndag den 16/4 2018 kommer hållplats Klintvägen, i riktning mot Universum; att flyttas ca 60 meter söderut enligt bifogad karta. Detta på grund av kommande vägarbete på platsen.

Visa all trafikinfo

Vår personal

Här presenteras vår administrativa personal. Vi finns på tre orter i länet med huvudkontoret i Lycksele. Vi har också reseinfokontor i Umeå, Lycksele och Skellefteå med Kundservicepersonal.  

Länstrafikens kundservice 0771-100 110
E-post: brev@tabussen.nu

Kontoret i Lycksele: 0950-239 00
Fax: 0950-141 34
Besöksadress: Johans Skyttesväg 6
Postadress: Box 134, 921 23 LYCKSELE 

Huvudkontoret

 

Annelie Essebro Hultebrand
Ekonom
annelie.e.hultebrand@lanstrafikeniac.se

Elenore Haraldsson
Ekonomiassistent
elenore.haraldsson@lanstrafikeniac.se

Göte Windelås
Ekonom
gote.windelas@lanstrafikeniac.se

Johannes Holmström
IT-ansvarig
johannes.holmstrom@lanstrafikeniac.se 
 

Cecilia Gideonsson
Gis- och dataansvarig
cecilia.gideonsson@lanstrafikeniac.se

Johan Haraldsson
Hållplatsansvarig 
johan.haraldsson@lanstrafikeniac.se

Olof Sundelin
Projektledare
olof.sundelin@lanstrafikeniac.se

Mattias Karlsson
Trafikutvecklare
mattias.karlsson@lanstrafikeniac.se

Tor Björkstrand
Trafikutvecklare
tor.bjorkstrand@lanstrafikeniac.se            


Carina Stenmark
Trafikutvecklare
carina.stenmark@lanstrafikeniac.se

Emma Bäcklund
Marknadsutvecklare
emma.backlund@lanstrafikeniac.se

Helena Björn 
Kontorschef Huvudkontoret
helena.bjorn@lanstrafikeniac.se

Stab


Harriet Söder
Verkställande direktör
harriet.soder@lanstrafikeniac.se


Nina Lindberg 
Kommunikationsansvarig
nina.lindberg@lanstrafikeniac.se

Tommy Laestander
Upphandlings- och avtalsansvarig
tommy.laestander@lanstrafikeniac.se


Kundservice Administration

Sandra Höglander
HR-ansvarig och Kundservicechef
Sandra Höglander 
sandra.hoglander@lanstrafikeniac.se

Elin Valfridsson
Teamchef
elin.valfridsson@lanstrafikeniac.se

Alexander Ärfström
Arbetsledare
alexander.arfstrom@lanstrafikeniac.se

Britta Eriksson-Tiger
Administratör
britta.tiger@lanstrafikeniac.se

Emma Axelsson
Ekonomi- och HR administratör
emma.axelsson@lanstrafikeniac.se

Tabussen.nu använder sig av cookies

Vi använder oss av cookies för att förbättra upplevelsen på vår webbsida. En cookie är en datafil som lagras av webbsidor i syfte att göra användningen av en webbsida snabbare. En cookie är inte skadlig för din dator.