Hoppa till innehåll

Störningar (5)

E4an är avstängd i norrgående riktning mellan Nydalarondellen och Sävar 3-5 oktober mellan 07:30-16:00.

Trafiken leds om via Tomtebo - Täfteå - Sävar.
Det innebär att hållplatserna Anumark E4 samt Täfteböle E4 tillfälligt dras in under denna period.

Observera att det kan komma att uppstå förseningar pga detta.

Länstrafiken i Västerbotten kundservice 0771-100 110.
Förseningar kan uppstå på sträckan Umeå - Tavelsjö på grund av vägarbete.

Länstrafiken i Västerbotten kundservice 0771-100 110.
Förseningar kan uppstå på linje 118 Umeå-Sävar på grund av vägarbete.

Länstrafiken i Västerbotten kundservice 0771-100 110.
Från och med den 29 november får linje 17 och 21 en förändrad färdväg i riktning mot Umeå och kan inte trafikera hållplats Cementvägen. Bussen kommer istället att trafikera hållplats Kylgränd.

Hållplats Cementvägen i riktning mot Ersmark påverkas ej.

Detta beräknas pågå till och med den 31/10/2022.

Länstrafiken i Västerbotten kundservice 0771-100 110.
Förseningar kan uppstå på stäckan Umeå - Skellefteå på grund av vägarbete.

För ytterligare information, vänligen kontakta vår kundservice på 0771-100110.

Tidtabellsförändringar (74)

Linje 16 får en uppdaterad tidtabell från och med den 3 oktober 2022.

Linje 115 får en uppdaterad tidtabell från och med den 3 oktober 2022.

Linje 31 får en uppdaterad tidtabell från och med den 10 oktober 2022.

Linje 132 får en uppdaterad tidtabell från och med den 26 september 2022.

Trafiknytt nummer 70 (Öppnas som PDF i ett nytt fönster)

 

Länstrafiken i Västerbotten kundservice 0771-100 110.

Linje 114 får en uppdaterad tidtabell från och med den 26 september 2022.

Trafiknytt nummer 69 (Öppnas som PDF i ett nytt fönster)

 

Länstrafiken i Västerbotten kundservice 0771-100 110.

Visa all trafikinfo

Vår personal

Här presenteras vår administrativa personal. Vi finns på tre orter i länet med huvudkontoret i Lycksele. Vi har också reseinfokontor i Umeå och Skellefteå med Kundservicepersonal.  

Länstrafikens kundservice 0771-100 110
E-post: brev@tabussen.nu

Kontoret i Lycksele: 0950-239 00
Fax: 0950-141 34
Besöksadress: Johans Skyttesväg 6
Postadress: Box 134, 921 23 LYCKSELE 

Huvudkontoret


Annelie Essebro Hultebrand

Ekonom
annelie.e.hultebrand@lanstrafikeniac.se

Elenore Haraldsson
Ekonomiassistent
elenore.haraldsson@lanstrafikeniac.se

Ranko Kaljevic
Ekonomiansvarig
Ranko.Kaljevic@lanstrafikeniac.se

Göte Windelås

Ekonom
gote.windelas@lanstrafikeniac.se

Johannes Holmström
IT-ansvarig
johannes.holmstrom@lanstrafikeniac.se 

Lars Nilsson
Systemtekniker
lars.nilsson@lanstrafikeniac.se

Cecilia Gideonsson
Gis- och dataansvarig
cecilia.gideonsson@lanstrafikeniac.se 

Johan Haraldsson
Hållplatsansvarig 
johan.haraldsson@lanstrafikeniac.se

Daniel Lindgren
Systemtekniker
Daniel Lindgren@lanstrafikeniac.se

Olof Sundelin

Projektledare
olof.sundelin@lanstrafikeniac.se

Mattias Karlsson
Trafikutvecklare
mattias.karlsson@lanstrafikeniac.se

Tor Björkstrand
Trafikutvecklare
tor.bjorkstrand@lanstrafikeniac.se            

Carina Stenmark
Trafikutvecklare
carina.stenmark@lanstrafikeniac.se

Emma Bäcklund
Marknadsutvecklare
emma.backlund@lanstrafikeniac.se 

Helena Björn 
Kontorschef Huvudkontoret
helena.bjorn@lanstrafikeniac.se

Harriet Söder
Verkställande direktör
harriet.soder@lanstrafikeniac.se

Nina Lindberg 
Kommunikationsansvarig
nina.lindberg@lanstrafikeniac.se

Tommy Laestander
Upphandlings- och avtalsansvarig
tommy.laestander@lanstrafikeniac.se


Kundservice Administration

Sandra Höglander
HR-ansvarig och Kundservicechef
Sandra Höglander 
sandra.hoglander@lanstrafikeniac.se

Elin Valfridsson
Teamchef
elin.valfridsson@lanstrafikeniac.se

Fredrik Johansson
Statistik- och Ringbilsansvarig
Fredrik.johansson@tabussen.nu

Karolina Hammarbäck
Arbetsledare
Karolina.hammarback@tabussen.nu

Britta Eriksson-Tiger
Administratör
britta.tiger@lanstrafikeniac.se

Emma Axelsson
Ekonomi- och HR administratör
emma.axelsson@lanstrafikeniac.se

Tabussen.nu använder sig av cookies

Vi använder oss av cookies för att förbättra upplevelsen på vår webbsida. En cookie är en datafil som lagras av webbsidor i syfte att göra användningen av en webbsida snabbare. En cookie är inte skadlig för din dator.