Hoppa till innehåll

Coronapandemi och kollektivtrafik

Information till dig som reser med oss under Coronapandemin.

Störningar (10)

Linje 12, 17, 20, 120 kan för tillfället inte trafikera hållplats Täfteböle E4 och Anumark E4 pga ett vägarbete.

Länstrafiken i Västerbotten kundservice 0771-100 110.
Från och med måndag den 13 september till och med söndag den 26 september kommer linje 226 inte kunna trafikera hållplatser Långviken, Långviken N och vsk 364 G:a Falmark i båda riktningar. Detta gäller samtliga dagar.

Resande hänvisas till hållplats Hjoggböleforsen 364 samt Bodan 364.

Det kan även förekomma förseningar.

Detta på grund av ett vägarbete.

Länstrafiken i Västerbotten kundservice 0771-100 110.

Från och med måndag den 13 september till och med söndag den 26 september kommer hållplats Hjobbböleforsen 364 att vara tillfälligt flyttad enligt bild nedan. Den tillfälliga hållplatsen trafikeras samtliga dagar.


Detta på grund av ett vägarbete.

 

Länstrafiken i Västerbotten kundservice 0771-100 110.

Från och med den 17 maj kommer Byske busstation att byggas om. Detta innebär att tillfälliga hållplatser kommer placeras ut på Storgatan 11.

De linjer som blir påverkade är:
Linje 20, 98, 100, 210 och 211.

Bygget beräknas vara klart den 1 oktober.

Länstrafiken i Västerbotten kundservice 0771-100 110.
Från och med onsdag den 10 mars kommer linje 116, 118, 119, 120 & 171 få en förändrad färdväg.
Hållplats Sävar Centrum kommer att flyttas till Kyrkvägen.
Hållplats Blomstervägen dras tillfälligt in och ersätts av hållplats Bruksbacken som ligger längs Kyrkvägen.

Detta gäller även ringbil linje 600 - 604 samt 776.

Förändringen beräknas pågå till september på grund av vägarbete.

Länstrafiken i Västerbotten kundservice 0771-100 110.

Tidtabellsförändringar (95)

Linje 31 får en uppdaterad tidtabell från och med den 3 oktober 2021. 

Linje 321 får en uppdaterad tidtabell från och med den 13 september 2021. 

Linje 133 får en uppdaterad tidtabell från och med den 3 september 2021. 

Linje 132 får en uppdaterad tidtabell från och med den 3 september 2021. 

Linje 217 får en uppdaterad tidtabell från och med den 6 september 2021. 

Visa all trafikinfo

Störningar (2)

Från 15 oktober 2020 till och med 1 november 2021 kommer kollektivtrafiken på Strombergs väg att ledas om via Petrus Laestadius väg på grund av ett vägarbete.

Det betyder att hållplats Samhällsvetarhuset blir tillfälligt flyttad till Petrus Laestadius väg i höjd med de indragna hållplatserna.

För ytterligare information, vänligen kontakta vår kundservice på 0771-100110.

​Från och med måndag den 16/4 2018 kommer hållplats Klintvägen, i riktning mot Universum; att flyttas ca 60 meter söderut enligt bifogad karta. Detta på grund av kommande vägarbete på platsen.

Visa all trafikinfo

Vår personal

Här presenteras vår administrativa personal. Vi finns på tre orter i länet med huvudkontoret i Lycksele. Vi har också reseinfokontor i Umeå, Lycksele och Skellefteå med Kundservicepersonal.  

Länstrafikens kundservice 0771-100 110
E-post: brev@tabussen.nu

Kontoret i Lycksele: 0950-239 00
Fax: 0950-141 34
Besöksadress: Johans Skyttesväg 6
Postadress: Box 134, 921 23 LYCKSELE 

Huvudkontoret


Annelie Essebro Hultebrand

Ekonom
annelie.e.hultebrand@lanstrafikeniac.se

Elenore Haraldsson
Ekonomiassistent
elenore.haraldsson@lanstrafikeniac.se

Ranko Kaljevic
Ekonomiansvarig
Ranko.Kaljevic@lanstrafikeniac.se

Göte Windelås

Ekonom
gote.windelas@lanstrafikeniac.se

Johannes Holmström
IT-ansvarig
johannes.holmstrom@lanstrafikeniac.se 

Lars Nilsson
Systemtekniker
lars.nilsson@lanstrafikeniac.se 


Cecilia Gideonsson
Gis- och dataansvarig
cecilia.gideonsson@lanstrafikeniac.s

Johan Haraldsson
Hållplatsansvarig 
johan.haraldsson@lanstrafikeniac.se

Daniel Lindgren
Systemtekniker
Daniel Lindgren@lanstrafikeniac.se

Olof Sundelin

Projektledare
olof.sundelin@lanstrafikeniac.se

Mattias Karlsson
Trafikutvecklare
mattias.karlsson@lanstrafikeniac.se

Tor Björkstrand
Trafikutvecklare
tor.bjorkstrand@lanstrafikeniac.se            

Carina Stenmark
Trafikutvecklare
carina.stenmark@lanstrafikeniac.se

Emma Bäcklund
Marknadsutvecklare
emma.backlund@lanstrafikeniac.s

Helena Björn 
Kontorschef Huvudkontoret
helena.bjorn@lanstrafikeniac.se

Harriet Söder
Verkställande direktör
harriet.soder@lanstrafikeniac.se

Nina Lindberg 
Kommunikationsansvarig
nina.lindberg@lanstrafikeniac.se

Tommy Laestander
Upphandlings- och avtalsansvarig
tommy.laestander@lanstrafikeniac.se


Kundservice Administration

Sandra Höglander
HR-ansvarig och Kundservicechef
Sandra Höglander 
sandra.hoglander@lanstrafikeniac.se

Elin Valfridsson
Teamchef
elin.valfridsson@lanstrafikeniac.se

Fredrik Johansson
Statistik- och Ringbilsansvarig
Fredrik.johansson@tabussen.nu

Karolina Hammarbäck
Arbetsledare
Karolina.hammarback@tabussen.nu

Britta Eriksson-Tiger
Administratör
britta.tiger@lanstrafikeniac.se

Emma Axelsson
Ekonomi- och HR administratör
emma.axelsson@lanstrafikeniac.se

Tabussen.nu använder sig av cookies

Vi använder oss av cookies för att förbättra upplevelsen på vår webbsida. En cookie är en datafil som lagras av webbsidor i syfte att göra användningen av en webbsida snabbare. En cookie är inte skadlig för din dator.