Hoppa till innehåll

Störningar (3)

Linje 100 med avgångstid 14:05 från Luleå till Umeå är inställd. Vi hänvisar till nästa avgång med avgångstid 15:05.

Länstrafiken i Västerbotten kundservice 0771-100 110.
Linje 116 kommer från och med 2023-01-09 tillfälligt att ha en förändrad färdväg på grund av vägarbete.

I och med detta kan viss försening uppstå.

Linje 116 avgångstid 13:00 från Sävar kommer ersättas med taxi.

Linje 116 avgångstid 14:30 från Sävar tidigareläggs med 5 minuter och avgår då 14:25.

Linje 116 med avgångstid 15:05 från Bullmark kommer bara traffikeras till Bodyn.

Länstrafiken i Västerbotten kundservice 0771-100 110.
Förseningar kan uppstå på sträckan Umeå - Skellefteå på grund av vägarbete.

Länstrafiken i Västerbotten kundservice 0771-100 110.

Tidtabellsförändringar (13)

Linje 541 får en uppdaterad tidtabell från och med den 7 februari 2023.
• Trafiknytt nummer 13 (Öppnas som PDF i ett nytt fönster)

Linje 350 får en uppdaterad tidtabell från och med den 6 februari 2023.
• Trafiknytt nummer 12 (Öppnas som PDF i ett nytt fönster)

Linje 217 får en uppdaterad tidtabell från och med den 23 januari 2023.
• Trafiknytt nummer 11 (Öppnas som PDF i ett nytt fönster)

Linje 22 får en uppdaterad tidtabell från och med den 23 januari 2023.
• Trafiknytt nummer 10 (Öppnas som PDF i ett nytt fönster)

Linje 176 får en uppdaterad tidtabell från och med den 16 januari 2023.
• Trafiknytt nummer 09 (Öppnas som PDF i ett nytt fönster)

Visa all trafikinfo

Vår personal

Här presenteras vår administrativa personal. Vi finns på tre orter i länet med huvudkontoret i Lycksele. Vi har också reseinfokontor i Umeå och Skellefteå med Kundservicepersonal.  

Länstrafikens kundservice 0771-100 110
E-post: brev@tabussen.nu

Kontoret i Lycksele: 0950-239 00
Fax: 0950-141 34
Besöksadress: Johans Skyttesväg 6
Postadress: Box 134, 921 23 LYCKSELE 

Huvudkontoret


Annelie Essebro Hultebrand

Ekonom
annelie.e.hultebrand@lanstrafikeniac.se

Elenore Haraldsson
Ekonomiassistent
elenore.haraldsson@lanstrafikeniac.se

Ranko Kaljevic
Ekonomiansvarig
Ranko.Kaljevic@lanstrafikeniac.se

Göte Windelås

Ekonom
gote.windelas@lanstrafikeniac.se

Johannes Holmström
Förvaltningsledare
johannes.holmstrom@lanstrafikeniac.se 

Lars Nilsson
IT-ansvarig
lars.nilsson@lanstrafikeniac.se

Cecilia Gideonsson
Gis- och dataansvarig
cecilia.gideonsson@lanstrafikeniac.se 

Johan Haraldsson
Hållplatsansvarig 
johan.haraldsson@lanstrafikeniac.se

Daniel Lindgren
Systemtekniker
Daniel Lindgren@lanstrafikeniac.se

Olof Sundelin

Projektledare
olof.sundelin@lanstrafikeniac.se

Mattias Karlsson
Trafikutvecklare
mattias.karlsson@lanstrafikeniac.se

Tor Björkstrand
Trafikutvecklare
tor.bjorkstrand@lanstrafikeniac.se            

Carina Stenmark
Trafikutvecklare
carina.stenmark@lanstrafikeniac.se

Emma Bäcklund
Marknadsutvecklare
emma.backlund@lanstrafikeniac.se 

Helena Björn 
Kontorschef Huvudkontoret
helena.bjorn@lanstrafikeniac.se

Harriet Söder
Verkställande direktör
harriet.soder@lanstrafikeniac.se

Nina Lindberg 
Kommunikationsansvarig
nina.lindberg@lanstrafikeniac.se

Tommy Laestander
Upphandlings- och avtalsansvarig
tommy.laestander@lanstrafikeniac.se


Kundservice Administration

Sandra Höglander
HR-ansvarig och Kundservicechef
Sandra Höglander 
sandra.hoglander@lanstrafikeniac.se

Elin Valfridsson
Teamchef
elin.valfridsson@lanstrafikeniac.se

Fredrik Johansson
Statistik- och Ringbilsansvarig
Fredrik.johansson@tabussen.nu

Karolina Hammarbäck
Arbetsledare
Karolina.hammarback@tabussen.nu

Britta Eriksson-Tiger
Administratör
britta.tiger@lanstrafikeniac.se

Emma Axelsson
Ekonomi- och HR administratör
emma.axelsson@lanstrafikeniac.se

Tabussen.nu använder sig av cookies

Vi använder oss av cookies för att förbättra upplevelsen på vår webbsida. En cookie är en datafil som lagras av webbsidor i syfte att göra användningen av en webbsida snabbare. En cookie är inte skadlig för din dator.