Hoppa till innehåll

Störningar (2)

Linje 100 med avgångstid 05:40 från Luleå till Umeå är inställd sträckan Luleå till Skellefteå. Bussen kommer att avgå enligt tidtabell från Skellefteå.

Länstrafiken i Västerbotten kundservice 0771-100 110.
Förseningar kan uppstå på stäckan Umeå - Skellefteå på grund av vägarbete.

För ytterligare information, vänligen kontakta vår kundservice på 0771-100110.

Tidtabellsförändringar (81)

Linje 252 får en uppdaterad tidtabell från och med den 7 november 2022.

Linje 662 får en uppdaterad tidtabell från och med den 11 oktober 2022.

Linje 126 får en uppdaterad tidtabell från och med den 17 oktober 2022.

Linje 116 får en uppdaterad tidtabell från och med den 10 oktober 2022.

Linje 138 får en uppdaterad tidtabell från och med den 10 oktober 2022.

Visa all trafikinfo

Organisation & ekonomi

Länstrafiken i Västerbotten AB ägs av  Region Västerbotten. Länstrafiken upphandlar kollektivtrafiken i länet. Vi äger inga egna bussar och har inga chaufförer anställda utan vi anlitar trafikföretag med egna bussar och personal. Vårt bolags vd heter Harriet Söder.

Bussgods i Norr AB är ett dotterbolag och bolaget bedriver verksamhet i Västerbotten och Norrbotten. Vd för Bussgods i Norr AB är Niclas Strandberg. 

Norrtåg AB ägs av de regionala kollektivtrafikmyndigheterna i Jämtland, Västernorrland, Norrbotten och Västerbotten. (i vissa fall via länstrafikbolag)

Länstrafikens styrelse

Styrelsen för bolaget utses av ägaren. 

Ordinarie ledamot  

Ulf Eriksson
eulf825@gmail.com
Orrböle, VÄNNÄS

Andreas Löwenhöök (vice ordf)
andreas.lowenhook@regionvasterbotten.se
SKELLEFTEÅ

Magnus Johansson
magnus@vilhelmina.se
Marsfjäll, VILHELMINA

Margareta Rönngren (ordf)
margareta.ronngren@gmail.com
UMEÅ

Anders Sellström 
anders.sellstrom@umea.se
UMEÅ

Johan Söderling
johsod01@gmail.com
VÄNNÄS

Lilly Bäcklund
lilly.backlund@lycksele.se
LYCKSELE

Thommy Bäckström
thommy.backstrom@gmail.com
UMEÅ

Petter Hultdin
petterhultdin@gmail.com
MALÅ

Suppleanter/Ersättare

Karin Malmfjord
karin.malmfjord@storuman.se
TÄRNABY

Christian Andersson
hemavanandersson50@icloud.com
HEMAVAN

Sofie Gustafsson
sofie.gustafsson66@gmail.com
VÄNNÄS

Anna-Carin Jonsson
anna-carin@hedeau.se
LYCKSELE

Helge Kristoffersson
helge.kristoffersson@kylen.nu
UMEÅ

Filip Palukka
filip.palukka@skelleftea.se
SKELLEFTEÅ

Urban Wikman
urban.wikman@gmail.com
HOLMSUND

Carina Sundbom
carina_sundbom@telia.com
SKELLEFTEÅ

Olle Wärnick
olw@mail.se
GUNNARN

 
 

 

Tabussen.nu använder sig av cookies

Vi använder oss av cookies för att förbättra upplevelsen på vår webbsida. En cookie är en datafil som lagras av webbsidor i syfte att göra användningen av en webbsida snabbare. En cookie är inte skadlig för din dator.